مواد تشکیل دهنده آجر نسوز ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

آجر نسوز چیست؟

در واقع با توجه به نام آجر نسوز کاملا مشخص می باشد که از خاک نسوز و چینی و در دمای ۱۵۰۰ درجه ای تهیه می گردد. آجرهای نسوز دارای تنوع بالا در رنگ و ابعاد هستند ، کاربرد اینگونه آجرها اغلب در نمای داخلی و نمای خارجی ساختمان ها، و همچنین به عنوان کف فرش می باشد که در این سال ها به طرز فوق العاده زیادی مورد استفاده معماران، انبوه سازان و پیمانکاران قرار گرفته است . این آجر با مقاومت حرارتی بالایی که دارد بیشتر در کورهها و پاتیل ها و عایقکاری صنعتی کاربرد فراوان دارد.

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز :

مواد پایه بیشتر آجر های نسوز کانیهای معدنی مخصوص و پوکه های معدنی می باشند که نسوز هستند . این مواد مقاومت بالائی در برابر دما دارند . مواد اولیه در تولید آجر نسوز مواد نسوز نام دارد که معمولا سرامیکی و غیر فلزی هستند و می توانند در درجه حرارتهای بالا دوام بیاورند .  این آجرها دارای انواع مختلفی بوده که در زیر به آن اشاره شده :

۱- آجر سیلیسی

آجر هایی که از خاک سیلیسی تشکیل شده باشند

۲- آجر نسوز ویژه

مواد تشکیل دهنده این نوع آجر از فلزات واسطه می باشند و کاربرد های خاصی در صنعت دارند

۳- آجر آلومینیومی

ماده تشکیل دهنده این آجرها اکسید آلومینیوم یا آلومین است که با مقاومت حرارتی مناسب تا  ۱۷۵۰ درجه سلسیوس و مقاومت در برابر قلیاها در پوشش داخلی کورههای ذوب فلز و آهن و شیشه سازی های بزرگ کاربرد دارد.

۴- آجر نسوز قلیایی

آجر های قلیایی از اکسید منیزیم و سیلیسیم دی اکسید تشکیل شده اند برای افزایش مقاومت گرمایی این نوع آجر ها  مقداری اکسید کروم و اکسید آهن را به این مخلوط اضافه می کنند. کاربرد این نوع آجرها بیشتر در پوشش درونی کوره های باز فولاد سازی، کوره های دوار سیمان سازی، قسمت بالایی کوره های ذوب شیشه و همچنین تهیه صنایع فلزات غیر آهنی می باشد.

نحوه نصب آجر های نسوز

هنگام نصب آجر های نسوز می توانید از چسب استفاده کنید یا اینکه از ملات و سیمان  برای نصب آجرهای نسوز استفاده کرد .

مزایای آجر نسوز در نمای بیرونی:

۱٫ در مقابل فرسایش و سرما وگرما مقاوم می باشد که دلیل آن هم پخت در دمای زیاد است.

۳٫ چون این آجرها ها پخته می شوند شامل طیفهای رنگی زیبا هستند و در پایان کار زیبایی نما صد چندان می شود.

۴٫ وزن سبک این آجرها باعث می شود که نیازی به نگهدارنده و ایجاد هزینه های اضافی نشود .

۵٫به دلیل جذب بالای آجر نسوز با ملات و سیمان هرگز سقوط نخواهد کرد .

۶٫ هرنوع طرح و الگویی را میتوان با آجر اجرا کرد ومحدودیت اندازه در محل نصب ندارد.

۷٫ به دلیل عایق بودن از اتلاف انرژی در تمام فصول جلوگیری می کند .

رنگ آجر های نسوز

تنوع رنگ در آجر های نسوز زیاد بوده و از مشکی گرفته تا سفید می توانند تغییر رنگ داشته باشند اما پر کاربردترین رنگ ها در این آجر رنگ قرمز و قهوه ای می باشد . حتی وجود رنگ های زنده و به رنگ طبیعت هم در آجر های نسوز به چشم می خورد که باعث می شود نمایی منحصر به فرد ایجاد شود.

قیمت آجر نسوز

قیمت آجرهای نسوز نسبت به سایر آجرها بالاتر بوده و دلیل آن هم بالا بودن قیمت خاک نسوز است. البته قیمت خاک نسوز هم به دلیل مشکل بودن تولید آن بالا می باشد.

برای نماهای داخل ساختمان آجرهای نسوز با سبک های متنوعی تولید می شود؛ که هریک از این سبک ها، از فرهنگ، روحیات و علایق مردم آن منطقه جغرافیایی الهام گرفته است.

در طراحی داخل منزل با استفا ه از سبک کلاسیک آجر نسوز، ، در حقیقت به سبک معماری غرب روی آورده ایم. این معماری از اهداف امپراتوری یونان و روم، بر مبنای “نظم، تقارن و تعادل” بوجود و در دوره رنسانس دوباره مورد استفاده معماران آن زمان قرار گرفت .

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک با استفاده از آجرهای نسوز، که با نظم و چینش منظمی در کنار یکدیگر باشند، نمایی باشکوه و خیره کننده را در معرض دید دیگران بوجود می آورد .

دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک به منطق زیبایی شناختی اشیا معروف استآن هم به دلیل اینکه هر چیزی در محل خودش استفاده شده است .

طراحی داخلی با استفاده از آجرهای نمانسوز

این سبک از طراحی در اواخر قرن بیستم مورد استفاده عمومی قرار گرفت . طراحان و معماران داخلی منازل برای جذابیت بیشتر نمای داخلی ساختمان ها از آجر نسوز به عنوان راه حل جامع، جهت طراحی داخلی نماها بهره برده اند.

به دلیل مقاومت و ماندگاری بالای آجرهای نسوز هم برای نمای بیرونی ساختمانو هم برای طراحی داخلی استفاده می ‌شوددر حال حاضر خیلی در اکثر نقاط دینا برای طراحی داخلی ساختمان به استفاده از آجرهای نسوز روی آورده اند .

معماران در ساخت و طراحی شومینه ها هم از آجر نسوز استفاده می کنند . برای طراحی و ایجاد یک فضای کلاسیک در مکان‌ های مسکونی، تجاری، رستوران، کافی ‌شاپ و اماکن دیگر از آجر نماسوز می توان در ساخت و طراحی بهره برد .  برای بوجود آوردن یک نمای ویژه از آجر نمانسوز با سایر آجرها به صورت ترکیبی جهت زیباتر کردن نمای داخلی ساختمان استفاده کرد . با توجه به تنوع بالای آجر نمانسوز میتوان در دیوارهای داخلی پس زمینه‌ای زیبا و دوست داشتنی به فضای داخلی بخشید ، استفاده از دیوار آجر نسوز با رنگ قرمز به عنوان پس زمینه برای تلویزیون، در طراحی داخلی کلاسیک بسیارزیبا و چشم نواز می باشد .

 

در طراحی داخلی به سبک کلاسیک این ویژگی ها را مد نظر داشته باشید :

• ترکیب بندی به همراه نظم و تقارن

قراردادن نقطه کانونی در مرکز تقارن طراحی داخلی

• استفاده از رنگ های موجود در طبیعت به دلیل زنده بودن جلوه اینگونه رنگ ها

استفاده از عناصر و مصالح طبیعی برای جذابیت بیشتر طراحی

چگونه با آجر نما نسوز قرمز رنگ یک سبک کلاسیک ایجاد کنیم

استفاده از آجر نمانسوز قرمز در طراحی داخلی ساختمان ها، موضوعی است که این روزها به شکل چشمگیری در معماری های نوین ساختمان دیده می شود. می توان حس نوستالژیک ایجاد شده در نماها زمانی که از آجرنسوز قرمز در طراحی داخلی نمای ساختمان ها استفاده شود را مشاهده کرد .

آجر نما نسوز در طراحی داخلی دارای چه ویژگی هایی می تواند باشد :

• دارای مقاومت در مقابل جذب رطوبت محیط

• یک عایق مناسب در برابر سرما و گرما

• تنوع در رنگ و ترکیبات رنگی خاص و چشم نواز

مقابل خراشیدگی و ضربات مقاومت خوبی دارد

• تحمل فشاری بالا

• نسوز بودن و عایق نسوز در برابر اشتعال

در برابر عوال محیطی رنگ خود را از دست نمی دهد

 

• طراحی داخلی به سبک مدرن با آجر نما نسوز

برای ایجاد یک طرح جدید جهت نمای ساختمان ها نیاز به خلاقیت می باشد در سالیان اخیر استفاده از آجر نما نسوز در طراحی داخلی ساختمان ها و منازل به سبک مدرن بیشتر مورد توجه معماران قرار گرفته . برای استفاده در طراحی و معماری دکوراسیون داخلی ساختمان ها، آجرهای نسوز به دلیل سادگی، سهولت در به کار گیری و سبک بودن بسیار مناسب می باشند . در طراحی داخلی ساختمان به شیوه مدرن ،  می توان از آجر نما نسوز برای دادن جلوه زیبا به ساختمان یا منزلتان استفاده کنید .

 

بسیاری از افراد هستند که وقتی اقدام به تعمیر ساختمان می کنند استفاده از آجرهای نسوز را به عنوان یک انتخاب مد نظر می گیرند .

 

استفاده از آجر نسوز به سبک مدرن برای طراحی داخل منزل

با توجه به اینکه استفاده از آجر نما نسوز در طراحی داخلی می تواند یک جلوه زیبا برجسته به چشم دیگران بیاید می تواند به عنوان یک انتخاب عالی برای شما باشد . هم چنین آجر نسوز با استحکام بالا و امنیت و زیبایی در دراز مدت برای خانه شما محسوب می شود .

• بهره بردن از آجر نسوز نما در اقلیم های مختلف

 

با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت در مناطق گوناگون در معماری ها باید این مسئله را در مورد استفاده کردن یا نکردن از آجر نما نسوز مورد توجه و بررسی بیشتر قرار دهیم . هنگام به کار بردن آجر نسوز در ساخت و سازها باید از شرایط آب و هوائی آن منطقه در سازگاری با آجرهای نسوز مصرفی مطمئن شویم .

در پروژه های ساخت و ساز شهری استفاده از اجر نسوز نما علاوه بر اینکه دارای دوام و کیفیت بالا، در برابر عوامل محیطی از جمله سرما و گرما رطوبت و غیره می باشد در نظر شهروندان زیبایی و جذابیت خود را حفظ می کند . در تمام شرایط اقلیمی استفاده از آجر نما نسوز به عنوان کف فرش و محوطه سازی های شهری مناسب می باشد .

قبل از استفاده کردن از آجر نما نسوز با بررسی اقلیم منطقه مورد نظر باید ابتدا از هماهنگی کامل آجر نسوز با اقلیم آن منطقه اطمینان حاصل کنید . نمای آجر نسوز در طراحی ساختمان ها باید به گونه ای باشد که هم نمای بیرونی، و هم نمای داخلی آن ها، با شرایط آب و هوائی آن شهر، هماهنگ و سازگار باشد. سپس اطلاعاتی که به دست آورده اید را در طراحی و معماری ساختمان های آن مناطق، به صورت دقیق پیاده سازی کنید.

 

تأثیر گذاری شرایط اقلیمی برتزئینات معماری

شرایط محیطی هر منطقه به شدت بر روی معماری ساختمان ها تاثیر دارد که باید در زمان طراحی ساختمان ها به موقعیت های گرمایشی و سرمایشی منطقه مورد نظر توجه داشت. در ساخت و ساز بناهای آجری توجه و رعایت خصوصیت های اقلیمی منطقه علاوه بر ماندگاری بنا در کاهش مصرف انرژی نیز کمک زیادی می نماید.

 

دلیل استفاده از آجر نسوز نما در معماری ساختمان ها :

مهندسان برای محافظت از بنای سازه در برابر عوامل جوی از نما کردن بهره می برند . آجرنسوز به عنوان لایه حفاظتی در نمای ساختمان این خصوصیات را دارا می باشد :

• عایق بودن نسبت به سرما و گرما و صوت

• خیابان های اصلی واقع شده‌اند از اهمیت خاصی برخوردار است.

• مقاومت بسیار بالای آجر نسوز در برابر ضربه یخ زدگی آتش سوزی و ریزش

• سبک بودن انواع آجرهای نسوز و قابلیت استفاده در ساختمان های بلند

 

هنر آجرکاری در دوره های تاریخی

 

در طول تاریخ استفاده از آجر برای ایجاد بناها و سازه ها یکی از موفقیت های انسان می باشد. امروزه در سراسر دنیا، معماران به بررسی و به کارگیری یکی از قدیمی ترین و پایدارترین مصالح ساختمانی در جهان می پردازند: انواع آجرهای ساختمانی .

به دلیل ماندگاری و مقاومت بالای آجرها استفاده از انواع محصولات آجری در ساختمان سازی، نماسازی خارجی و داخلی بناها در صنعت ساخت و ساز دارای اهمیت ویژه ای است.

بناهای آجری در معماری ایرانی، تمام دنیا را تحت تأثیر سبک های خاص و بی نظیر خود قرار داده است، تا جایی‌که سر ادوین لوتینز در این باره گفته است:

از آجرکاری ایرانی سخن نگویید؛ بلکه از جادوی آجری ایران صحبت کنید.

 

استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان

با کاربرد آجر نسوز در نمای ساختمان میتوانید اطمینان خاطر داشته باشید که نمای ساختمان شما برای نسل های آینده و فرزندان شما هم جذاب و همانند روز اول باقی میماند . البته این فقط در یک صورت امکان پذیر است و آن استفاده از آجر های نسوز با فرمولاسیون استاندارد و دارای استاندارد میباشد . متاسفانه سطح بازار از انواع آجر های نما با نام آجر نسوز پر شده است ولی کیفیت لازم را در دراز مدت ندارند و بعد از گذشت چند سال از زمان نصب تغییر رنگ داده یا تغییر شکل میدهند . جلبک میبنند یا شوره میزنند . توصیه میشود در زمان خرید حتما داشتن استانداردهای ثبات رنگ و ضد شوره بودن آجر نسوز را از فروشنده بخواهید .

کاربرد آجرهای نسوز

مهم ترین ویژگی آجر های نسوز مقاومت بالای آنها در برابر حرارت می باشد و این مسله باعث می شود تا از این متریال به عنوان پوشش درونی کوره های صنعتی استفاده شده و حتی قابل استفاده در شومینه ها هم می باشد. در واقع در فضاهایی که دارای درجه حرارت بالایی هستند، می توان از آجر های نسوز استفاده نمود. توجه داشته باشید که آجر های نسوز با توجه به نوع ماده ای که در ترکیبات آنها به کار رفته است، دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام با توجه به مواد به کار رفته در آنها گستره های مختلفی از حرارت را می توانند تحمل کنند. آنچه تا دهه ۱۹۶۰ برای پوشش کوره ها مورد استفاده قرار می گرفت، کربن و خاک نسوز است، اما در حال حاضر کاربرد آجر های نسوزدر پوشش داخلی کوره ها بسیار گستره می باشد.